| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : ZHAOLONG
Model Number : SBD11
Certification : UL/CUL
Place of Origin : MADE IN CHINA
MOQ : Negotiable
Price : NEGOTIATION
Supply Ability : 5000/MONTH
Delivery Time : 35DAYS
Packaging Details : each in a single blister card
Material : ABS flame retardart & PC PS
Product size(L:W:H) : 85X70X35mm
Led power : 0.5w
Light source : With 2pcs white LED
The weight : N.W.: 4.9 kgs G.W.: 6 kgs
Color temperature : 2700-3200k
Be Safe at Night Protect LED Night Light ABS flame retardant & PC, PS material light
Product description:
- No NEED turn on Room light when going to bathroom at night
- Say bye-bye to bumping into obstacles in the Dark
- Nevigate safely at home with soft warm glow
- Babycare for whom scared about darkness
- Glare Proect and Easy for eyes
Its offer soft warm white glow for added safety,security and convenience. easy on your eyes of glare protect, without getting too bright to waking you up or disturbing your sleep at nigh.
Easy to Use
The Space-saving flat panel design, Compact and slim size against the wall and not stick out. No-polarized prongs which can adjust plug in direction Up/Down to make space for another outlet.
Multi-Application
Great for Kid's Room, Living Room, Kitchen, Bathroom, Hallway, Stairways, Corridor, Basement, Garages or Any Dark Corner
Energy Saving and Safety
Thanks to LED technology without bulb replacement and up to 50,000 hours long lifespan. the maximum power consumption of night light only 0.5W, which help you save energy and money. Also is safety night light with UL approval of the highest standard.
| Model | SBD11 |
| Voltage | 120VAC 60HZ |
| Plug | POWER PLUG |
| LED power | 0.5W |
| Product size(L:W:H) | 85x70x35mm |
| Light source | With 2pcs white LED |
| Case pack | 12pcs/inner box; 72pcs/carton |
| Size of inner box | 32.5x13.5x17cm |
| Size of carton | 42.5x34x36cm |
| The weight | N.W.: 4.9 kgs G.W.: 6 kgs |
| Packing | Each in a single blister card |
| Material | ABS flame retardant & PC, PS. |
| OEM | Available |
| Certificate | UL/CUL |
| Normal packing standard | 36000PCS/20' 77472PCS/40' |
Quality Control
Before the order can be confirmed finally, we would strictly check the material, color, dimension of the sample step by step·
We salesman, also as a order follower, would trace every phase of production from the beginning
We have a QC team, every product would be checked by them before packed
We would try our best to help clients solve problems when they occurred
FAQ
1.Delivery Time?
Generally 30days - 45days!
2.What's your MOQ?
Our MOQ is 5000pcs!
3.What's your materials on the products?
Our materials include ABS,PC !
4.Which is the port of shipment?
FOB NINGBO!
5.What's your terms of payment?
By 30% T/T in advance, balance against copy of B/L.
Product picture:

|
|
Glare Protect Safe Night Light Rugged Construction Multifunctional For Bathroom Images |