| Sign In | Join Free | My benadorassociates.com |
|
Brand Name : ZHAOLONG
Model Number : A-SBD10
Certification : UL/CUL
Place of Origin : China
MOQ : Negotiable
Price : negotiable
Supply Ability : 300,000pcs per month
Delivery Time : 30-45days
Packaging Details : Each in a single blister card
Product Size : 82X56X80MM
Light Source : With 2pcs white LED and 1pcs color changing LED
Package : Each in a single blister card
Surface Finishing : ABS flame retardant & PC
Power : 0.5W
Size : 82X56X80MM
Mini Children's Motion Sensor Night Light , House Decorative Motion Detector Night Light
Product description:
Ideal for a bedroom, bathroom, or hallway, this night light a smart, money-saving way to add a touch of soothing light to a home. Motion activated, the night light turns on automatically if it detects movement up to 25 feet away within a 100-degree-wide zone, plus it turns off after 60 seconds of non-motion. Even more, its light sensor prevents the night light from turning on during daylight hours. The unit plugs into any standard outlet, and thanks to its energy-efficient LED bulb, it doesn't emit heat like other night lights, making it a safe, kid-friendly option that stays cool to the touch. The ETL-listed night light measures 2-1/5 inches deep by 2-5/8 inches wide by 3-1/2 inches high, and its decorative design is sure to blend in nicely with surrounding fixtures, fabrics, and decor.
| Model | A-SBD10 |
| Voltage | 120VAC 60HZ or 230VAc 50HZ |
| Plug | POWER PLUG |
| LED power | 0.5W |
| Product size(L:W:H) | 82X56X80MM |
| Light source | With 2pcs white LED and 1pcs color changing LED |
| Case pack | 12pcs/inner box; 72pcs/carton |
| Size of inner box | 32.5x13.5x17cm |
| Size of carton | 42.5x34x36cm |
| The weight | N.W.: 4.9 kgs G.W.: 6 kgs |
| Packing | Each in a single blister card |
| Material | ABS flame retardant & PC, PS. |
| OEM | Available |
| Certificate | CE/ROHS/UL/CUL |
| Normal packing standard | 36000PCS/20' 77472PCS/40' |
This products get distributed to home centers, lighting showrooms, mass merchandisers, and drug and supermarket chains--eventually finding their way into homes and businesses throughout North America. robust line of decorative home-accent products include everything from LED night lights and fashionable wallplates to convenient under-cabinet lighting and whimsical lawn and garden accessories.
|
|
Mini Children's Motion Sensor Night Light , House Decorative Motion Detector Night Light Images |